Najważniejsza zaleta wakacji – możliwość odpoczęcia

Wielu z nas cały rok z utęsknieniem czeka na wakacje, które pozwalają nam na naładowanie baterii, wyciszenie się i odpoczęcie od zamieszania i kieratu, w którym niestety każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu uczestniczy. Coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć wakacje spędzane w Polsce, dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny nasza branża turystyczna przeżyła swoiste odrodzenie, pensjonaty przestały straszyć po PRL’owskim duchem, a na salony weszła nowoczesność i blichtr, którego jakiś czas niestety nam brakowało. Bazy turystyczne to już nie tylko hotele czy pensjonaty, to także prywatne kwatery oraz coraz popularniejsze pola namiotowe i kempingowe. Gospodarze z turystycznych miejscowości zaczęli dostosowywać swoje oferty do turystów nie tylko z naszego kraju, ale także z wielu zagranicznych terenów, co zapewnia nam nie tylko zarobek, ale i znacznie lepsze zdanie o nas Polakach i naszej niedocenianej gościnności.

Ceny w sezonie oczywiście pną się w górę, ale nie dzieje się to tylko w naszej turystyce niestety kryzys zaczyna odbijać się w zasadzie na każdej możliwej dziedzinie naszego życia i zauważalny jest nie tylko w życiu codziennym, dlatego najważniejszym punktem staje się, jaką ilością gotówki dysponujemy na nasze wakacje. Bardzo popularnym sposobem na zaoszczędzenie pewnej ilości gotówki stało się wynajmowanie na przykład kwater przez Internet, dzięki czemu mamy możliwość negocjacji pewnych sum, bukujemy sobie miejsca wpłacając zaliczkę i mamy pewność, że docierając na upragnione wakacje nasz pokój czy domek będzie na nas czekał a my będziemy mogli cieszyć się spokojem i zwiedzaniem jak największej ilości miejsc i zdobywaniem nowych doświadczeń, które muszą wystarczyć nam na cały nadchodzący rok. Ale kiedy okaże się, że niestety większość pensjonatów hoteli i kwater okazuje się zajęta nie ma, czym się zrażać, ponieważ kurorty turystyczne żyją z odwiedzających ich turystów i zawsze znajdzie się jakiś pokój do wynajęcia czy kwatera, która nie znalazła się w Internecie, dlatego czasami warto zaryzykować i jechać w nasze wymarzone i obrane miejsce a rozwiązanie znajdzie się w odpowiednim momencie. Wielu turystów, którzy odwiedzają nadmorskie na przykład kurorty zakochuje się w nich do takiego stopnia, że co roku wracają w te same miejsca przywożąc swoich znajomych lub rodzinę.

 

Wakacje spędzone w cichych i spokojnych miejscach

Dla osób poszukujących wypoczynku w ciszy i spokoju poleca się liczne miejsca w, których liczba mieszkańców jest nie wielka. W dniu dzisiejszym na taki urlop z dala od „cywilizacji” pragnę polecić miejscowość znajdującą się w odległości około 2 kilometrów od Ukrainy a 25 od Przemyśla. Nosi ona nazwę Kalwaria Pacławska. Jej początki sięgają 16 wieku. Kiedyś posiadała prawa miejskie obecnie jest małą i bardzo uroczą wioską. Warto zwrócić uwagę na to, że mieszka w niej (i pobliskim Pacławiu) około 150 osób oraz w pobliskich miejscowościach 42 kaplice dróżkowe. Warto zwrócić uwagę na obecność w kościele cudownego obrazu Matki Bożej kalwaryjskiej. Obraz znalazł się w Kalwarii w czasach wojny z turkami i został przyniesiony z Kamieńca Podolskiego przez pewnego starca, któremu jak głosi legenda objawiła się we śnie Maryja. Poleciła mu wówczas aby udał się nad rzekę i z niej wyłowił jej wizerunek a potem zabrał go i zaniósł do Kalwarii.

Podczas podróży zatrzymał się w Samborze (obecnie jest to miejscowość na Ukrainie), ukrył obraz w skrzyni i położył się spać. Wtedy zauważono cudowną moc obrazu, który zajaśniał nadludzką światłością. Od tych wydarzeń minęło już sporo lat a obraz przez wieki cieszył się coraz większą sławą pod względem cudowności. Obecnie przybywa tam wielu pątników, którzy chcą modlić się o potrzebne łaski przed cudownym obrazem. Prócz tego warto byłoby wspomnieć iż w Kalwarii znajduje się również Sanktuarium Męki Pańskiej. W dniach od 11-15 sierpnia corocznie obchodzony jest tak zwany Wielki Odpust Kalwaryjski. Obchody związane są z uroczystościami pogrzebu i wniebowzięcia Matki Bożej. W ciągu roku pomijając czas od połowy lipca włącznie do 15 sierpnia Kalwaria świeci pustkami. Jest bardzo dobrym miejscem na urlop. Na miejscu bowiem znajduje się gospodarstwo agroturystyczne oraz dom pielgrzyma w którym można znaleźć lokum. Ponadto z kalwarii wychodzi kilka pieszych szlaków turystycznych z których możemy przejść do innych równie uroczych i atrakcyjnych miejsc.

 

 

Czym najlepiej pojechać na wakacje?

Coraz prędzej zbliżają się wakacje, dlatego warto pomyśleć o tym gdzie można się wybrać w tym roku. Ze względu na coraz bardziej wzrastające ceny paliwa nie warto wybrać się w daleką podróż samochodem. Zdecydowanie lepszymi środkami transportu na wyprawy krajowe będą autobus lub pociąg. Zależy na jak długi czas wybieramy się oraz gdzie chcielibyśmy pojechać. Oferty wakacyjne PKP są dość obszerne i warto byłoby zwrócić uwagę na to jaką taryfą i na jakich warunkach byłoby najtaniej. Pamiętajmy o tym, że gdy chcemy zorganizować wyjazd grupowy zorganizowany oprócz tego, że wszyscy uczestnicy mają zniżkę to za każde 10 kupionych biletów jeden z przewodników lub opiekunów ma bilet darmowy. Tak więc na wypadek wyjazdu na kolonię jest to dość dobrym rozwiązaniem. Zwróćmy uwagę na to, że w taryfach PKP są również inne dość dobre zniżki dla osób dorosłych którym nie podlegają żadne ulgi. Możemy wyróżnić bilet rodzinny dla pociągów relacji PKP intercity oraz promocję zwaną „Ty i raz dwa, trzy” dla pociągów Regio.

Bilety autobusowe na czas wakacji mają specjalną zniżkę dla uczniów oraz studentów. Gdzie jednak możemy się wybrać? Wszystko zależy od naszych upodobań ilości wolnego czasu i przede wszystkim od tego jakie tereny krajobrazu mogę nam służyć. Pamiętajmy także o tym aby zabrać ze sobą mapę oraz wcześniej zarezerwować miejsce w kurorcie aby nie okazało się, że nie mamy gdzie się podziać. Innym pomysłem są wczasy zagraniczne na, które jeśli jest to kraj egzotyczny powinniśmy wybrać się samolotem. Umożliwi nam to oszczędność czasu i pozwoli nam przez dłuższy czas cieszyć się wymarzonym i długo oczekiwanym urlopem. Pamiętajmy o tym aby przed wyjazdem zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne, które zapewni nam podstawową opiekę zdrowotna w razie wypadku lub innych sytuacji losowych. Warto pamiętać o nim bo jeśli je pominiemy wówczas w sytuacji podbramkowej będziemy mieli z tego tytułu liczne nieprzyjemności. Pamiętajmy również o odpowiednim zachowaniu się w podróży i dostosowanie się do warunków w kraju.

 

Studenckie sposoby na tanie wakacje

Niejednokrotnie studenci słyną z prowadzenia bardzo oszczędnego życia. Niejednokrotnie potrafią oni zadziwić „sposobami na przeżycie” za niewielkie pieniądze. Warto byłoby zwrócić uwagę na to w jaki sposób studenci potrafią znaleźć sobie tanie wakacje. Często jest to wyjazd pod namiot w którym jedyne koszty do pokrycia to bilet PKP oraz opłata (stosunkowo niewielka) jeśli jest ich kilku to symboliczna za użytkowanie pola namiotowego. Jest to jeden z lepszych sposobów spędzenia wakacji nad morzem, jeziorem czy w górach. Innym sposobem na szybkie zwiedzanie jest wykupienie od PKP biletu weekendowego lub innego bardzo podobnego, który jest ważny we wszystkich pociągach przez okres trzech dni. Atutem takiego biletu jest to ,że mogą w miarę szybko i sprawnie przemieszczać się z miejsca na miejsce. Z reguły plan wygląda tak, że w ciągu dnia zwiedza się wybrane przez siebie miasto a nocą dojeżdża się do innego punktu.

Taki sposób możemy nazwać szybkim przemieszczaniem się i bardzo aktywnym zwiedzaniem. Podstawowym profitem takiego wyjazdu jest to, że w krótkim czasie możemy odwiedzić wiele miejsc. Dla studentów dobrym rozwiązaniem jest też tak zwany obóz integracyjny. Ceny takiego wyjazdu nie są aż tak wysokie jak zwyczajne wczasy. Dodatkowo można zapoznać się z ludźmi z naszego wydziału lub też ogólnie poznać nowe osoby ze środowiska studenckiego w danym roku akademickim. Myślę, że inwestycja we wspaniałą przygodę wraz z możliwością poznania nowych ludzi i miejsc jest warta wydania nawet i 500 złotych. Innym nieco mniej przyjemnym sposobem wakacji studenckich są zarobkowe wyjazdy zagraniczne połączone oczywiście ze zwiedzaniem regionów najbliższych miejscu zakwaterowania. Wiadome jest to, że cel takiego wyjazdu jest zdecydowanie inny ale przecież żadna młoda osoba nie odmówi sobie małego zwiedzania najbliższych terenów w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo jeśli mamy już zakwaterowanie można w miejscu pracy zostać dłużej i wtedy „przy okazji” sprawić sobie mały urlop nie tracąc za wiele pieniędzy.

 

Czy możliwe jest zorganizowanie taniego i atrakcyjnego wyjazdu zagranicznego? Oczywiście tak, wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań i odrobiny szczęścia W wyszukiwarce połączeń lotniczych SkyScanner dostępna jest funkcja „kalendarz cen”, w którym możemy wpisać wybraną przez nas kwotę (im jest ona niższa tym lepiej dla nas). Możemy sprawdzić gdzie i w jakim terminie jesteśmy w […]

Podczas urlopu warto zobaczyć coś naprawdę ciekawego… jak na przykład rezerwat przyrody. Do rezerwatu prowadzi niespełna czterokilometrowa ścieżka przyrodnicza o nazwie Żebra Żubra. Została zbudowana w latach 1978-80 według projektu leśniczego, Jacka Wysmułka. Bierze początek przy szosie łączącej Białowieżę z wsią Pogorzelce. Na znacznej długości wiedzie po drewnianych kładkach przez podmokłe lasy olszowo-jesionowe. Wizerunek żubra […]


Żywiec