Turystyka jako pasja i sposób na życie

Współczesny rozwój turystyki sprzyja pasjonatom, pragnącym żyć zgodnie z własnymi marzeniami, zainteresowaniami i potrzebami. Odkąd podróżowanie po odległych krajach i zwiedzanie ich zakątków stało się tak łatwe, jak nigdy wcześniej, wielu turystów czerpie z tej możliwości pełnymi garściami. Świat stał się dużo mniejszy niż w czasach naszych dziadków, którzy często musieli rezygnować z marzeń o egzotycznych podróżach z powodu kosztów, z jakimi wiązały się takie wyprawy, a także długiego czasu, jakie zabierało dostanie się choćby do sąsiedniego kraju. Trudno nam osobie wyobrazić dziś, kiedy przelot za ocean trwa zaledwie kilka godzin, że jeszcze niespełna kilkadziesiąt lat temu trzeba było na taką podróż zarezerwować co najmniej kilka tygodni. Dziś możliwości są nieporównywalnie większe, a i koszta biletów stały się przystępne niemal dla każdej kieszeni.

Ale pasja bywa silniejsza niż wszelkie ograniczenia, dlatego już wtedy, kiedy turystyka we współczesnym tego słowa znaczeniu nie istniała, znajdowali się tacy, którzy znajdowali czas i pieniądze na egzotyczne wyprawy. Dla nich być żywym oznaczało podróżować i wciąż podsycać swoją ciekawość nowych miejsc, nieznanych kultur i niedostępnych zakątków. Turysta wybierający się w podróż to całkowite przeciwieństwo domatora, bo ledwo zdąży wrócić z jednej wyprawy, przebrać się i trochę pomieszkać już planuje następną podróż. Przegląda liczne w domu atlasy, wodzi palcem po mapie, ogląda programy turystyczne, czyta reportaże z odległych krain, aż wreszcie pasja ponownie wygania go z domu i zaczyna przygotowania do wyjazdu. Takie osoby na pewno nie usiedzą długo w jednym miejscu. Wszystko, co może ich spotkać po drodze stanowi przygodę, co bywa niezrozumiałe dla osób pozbawionych pasji, które będą w opowiadanych przez podróżnika wydarzeniach dostrzegać raczej przykre kłopoty lub niewygody. Tymczasem dla tych pierwszych możliwość wyjazdów to coś więcej niż tylko sposób na spędzanie wolnego czasu. To nawet nie hobby, tylko całe życie.

 

Noclegi sopot

Im bliżej zaplanowanego od dawna urlopu, tym oczekiwaniu towarzyszy coraz więcej emocji a napięcie zdaje się rosnąć w nieprawdopodobnym tempie. Nawet jeśli ktoś jest stuprocentowo pewien, że wszystkie nawet najdrobniejsze szczegóły dopiął n ostatni guzik, to przecież turystyka ma to do siebie, że w każdym momencie może się zdarzyć coś niespodziewanego. Nawet podczas pakowania bagaży można o czymś zapomnieć, a im bliższy termin wyjazdu tym więcej pojawia się konkretnych kwestii, którym trzeba poświęcić uwagę. Oczywiście, turystyka to przede wszystkim przygody, zwiedzanie i odpoczynek, ale tajemnicą udanego urlopu jest przede wszystkim staranne planowanie.

Aby podróż okazała się udana warto zadbać o każdy szczegół, począwszy od wyboru biura podróży, a skończywszy na zabraniu aparatu fotograficznego, który pozwoli uwiecznić zachwycające widoki i zabytkowe budowle widziane pod drodze. Liczne dylematy pojawiają się już w trakcie wspomnianego pakowania plecaków czy walizek, a trzeba jeszcze się upewnić, czy biuro podróży zadbało o odpowiedni komfort na noclegi sopot i dobre jedzenie. Dopiero po ogarnięciu tych wszystkich spraw można mieć pewność, że wyjazd okaże się udany. W ofercie turystycznej licznych działających na rynku biur znajduje się naprawdę bogata oferta, więc z pewnością uda się zadowolić każdego, niezależnie od tego jak wygórowane czy specyficzne okażą się jego wymagania. Turystyka jest zbyt ważną branżą, żeby można było sobie pozwolić na spektakularnie wpadki, dlatego wszystkie biura dbają o swoich klientów. Wiedzą też o ich niepokojach towarzyszących przygotowaniom, więc udostępniają jak najwięcej informacji, które mają przekonać turystów do skorzystania z proponowanych ofert. To duża zaleta wycieczek zorganizowanych, bo za większość praktycznych, a uciążliwych kwestii odpowiada wtedy biuro, które zorganizowało wycieczkę. Zazwyczaj oferty są też bardzo zróżnicowane cenowo, a biura zapewniają też liczne promocje, więc każdy powinien znaleźć coś na miarę własnej kieszeni.

 

Podniebna turystyka

Planując zagraniczną wycieczkę, warto zastanowić, jaki środek transportu okaże się najbardziej optymalny i przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważyć wszystkie możliwości dotarcia na miejsce. Większość osób podczas dokonywania wyboru najczęściej bierze pod uwagę takie czynniki, jak czas trwania podróży, bezpieczeństwo danego środka transportu i cenę biletów. Zbierają wszelkie dostępne informacje, zarówno w miejscach oczywistych, takich jak biura podróży i punkty informacyjne, ale także pytając znajomych i szperając po forach internetowych. Wybór bywa trudny, bo rozwój branży turystycznej znacząco wpłynął na komfort podróżowania, więc wiele ofert może się wydać atrakcyjnych. Od wielu już lat tradycyjną metodą jest droga lotnicza, która ma tę zaletę, że turysta dociera na miejsce w bardzo szybkim czasie, nieporównywalnym z drogą naziemną. Żaden autokar ani pociąg nie poruszają się tak szybko, jak samolot.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo podróżowania, to według statystyk samolot jest najbezpieczniejszym pojazdem pod słońcem. Podczas podniebnych podróży zdarza się zdecydowanie najmniej wypadków. Nie mają powodów do obaw również osoby uskarżające się na lęk wysokości, bo doświadczeni turyści zapewniają, że w samolocie się go po prostu nie czuje. W związku z duża konkurencją wśród firm prowadzących linie lotnicze podniebna turystyka staje się także przystępna cenowo. Niemal przysłowiowo wysokie ceny biletów na samolot to już przeszłość. Wybierając jedną z ofert tanich linii lotniczych można dotrzeć do celu nieprawdopodobnie wręcz tanio. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na samolot. Pozwala on na bezpieczne, tanie i wyjątkowo komfortowe uprawianie turystyki. Dla osób, które lecą już kolejny raz, podróż wśród chmur wydaje się rutyną, natomiast dla nowicjuszy to zawsze dodatkowa i ekscytująca przygoda, obfitująca w niezapomniane wrażenia i widoki. Biorąc przy tym pod uwagę także oszczędność czasu, może się okazać, że ze wszystkich możliwości ta okaże się najkorzystniejsza.

 

Po co ludzie podróżują?

Można zaryzykować stwierdzenie, że prawdziwa turystyka jako osobna dziedzina ludzkiej aktywności zaczęła się rozwijać dopiero na początku ubiegłego wieku. Oczywiście ludzie podróżowali od zawsze, ale turystyka w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, wtedy właśnie zaczęła przeżywać swój rozkwit. Zaczęła być dostępna dla wszystkich, a nie jak dotychczas jedynie osób z najbogatszych warstw społecznych. Już w siedemnastym wieku młodzi potomkowie angielskich lordów podróżowali po całej Europie, zwiedzając przede wszystkim Włochy i Francję, gdzie chłonęli niedostępną na wyspie wiedzę o świecie i ludziach oraz kontynuowali formalną edukację.

Podróż to częsty motyw powieściowy i nawet kiedy jeszcze nikt nie używał na podróżowanie określenia turystyka, długie wyprawy do nieznanych miejsc były postrzegane jako forma psychoterapii, służąca zapomnieniu o bolesnym romansie, pozbyciu się melancholii i przygnębiających wspomnień. Obecnie turyści jeżdżą w innych celach. Częstym motywem, który przyświeca turystom jest poznawanie i obserwowanie przyrody, a także zwierząt w ich naturalnym środowisku i zwiedzanie ciekawych formacji geologicznych, takich jak na przykład wulkany. Bardzo popularna, zwłaszcza wśród osób zainteresowanych odmiennymi kulturami jest turystyka mająca na celu poznanie zwyczajów innych narodów czy egzotycznych plemion. Dzięki temu ludzie dowiadują się więcej o innych ludziach, otaczających ich świecie i o sobie samych. Równie ciekawe jest dla wielu osób skupienie się tylko na jednym aspekcie nieznanej kultury, na przykład na poznawaniu jej kuchni i zwyczajów kulinarnych. To okazja do skosztowania potraw z niecodziennych składników i poznania egzotycznych smaków. Jednak niezależnie od szczegółowych powodów, każdy uprawiający turystykę tak naprawdę wyjeżdża po to, aby przeżyć przygodę, a potem móc z pasją opowiadać znajomym o wrażeniach z dopiero co odbytej podróży. Właśnie dlatego ludzie wracający z wypraw przywożą ze sobą setki zdjęć albo filmy nakręcone w czasie urlopu.

 

 

Jurata noclegi

Możliwości przyjemnego uprawiania turystyki jest dziś niemal nieskończona ilość. Żyjemy w epoce, w której turystyka jest dostępna dla każdego i może stanowić doskonały sposób na spędzenie udanego urlopu. Zwłaszcza, że nie ma tu żadnych obiektywnych ograniczeń, każdy samodzielnie wybiera cel podróży, czas jej trwania, sposób dotarcia na miejsce, standard noclegu, rodzaj wyżywienia, atrakcje które zobaczy na miejscu, a nawet sposób płatności za bilety. Jedynym ograniczeniem może być wyobraźnia osoby wybierającej się na urlop lub zasobność jej portfela. Jednak jeśli chodzi o tę druga kwestię, to oferta biur podróży jest tak różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie, choćby w promocji last minute, która zyskuje ostatnio nieprawdopodobna wręcz popularność. Dla osób mających w swoim charakterze coś z drapieżnika polowanie na najkorzystniejszą pod względem cenowym ofertę stanowi dodatkową emocjonująca frajdę.

Z kolei dla urlopowiczów, którzy cenią sobie spokój i nie chcą się osobiście zajmować sprawami organizacyjnymi przeznaczone są zorganizowane wycieczki z biurami podróży. Rolą turysty jest zarezerwowanie miejsca na wycieczkę wybranego kraju lub miasta, a za cała resztę, zaczynając od kwestii transportu i Jurata noclegi w hotelu, a kończąc na zapewnieniu profesjonalnej obsługi już na miejscu, w postaci rezydentów czy przewodników, którzy będą opiekować się grupą oraz zajmować się bezstresowym przebiegiem całej wyprawy. Można w ten sposób naprawdę ciekawie spędzić urlop, a przy okazji dowiedzieć się wielu nowych rzeczy, bo rezydenci z przyjemnością wykażą się znajomością lokalnych zwyczajów i najbardziej interesujących ciekawostek. Zadbają również o odpowiednie rozrywki: zwiedzanie muzeów i zabytków albo miejscowych knajpek i pubów, w zależności od zapotrzebowania wycieczkowiczów. Turyści bardziej samodzielni przeżywają jednak zorganizowany czas jako ograniczenie. Wolą na własną rękę poznawać zakątki słynnych stolic i nieznane uliczki małych miasteczek lub kosztować lokalnych przysmaków.

 

Podczas poszukiwań idealne miejsca na urlop warto wziąć pod uwagę odwiedzenie na przykład Ojcowskiego Parku Narodowego. W tym pięknym miejscu na nasłonecznionych zboczach występuje około 200 gatunków roślin kserotermicznych – reliktów okresu stepowego. Wśród nich są, które występują na stepach wokół Morza Czarnego, m.in. trawa ostnica Jana na skałce Jonaszówka i na Górze Koronnej, macierzanka […]

Podczas urlopu warto zobaczyć coś naprawdę ciekawego… jak na przykład rezerwat przyrody. Do rezerwatu prowadzi niespełna czterokilometrowa ścieżka przyrodnicza o nazwie Żebra Żubra. Została zbudowana w latach 1978-80 według projektu leśniczego, Jacka Wysmułka. Bierze początek przy szosie łączącej Białowieżę z wsią Pogorzelce. Na znacznej długości wiedzie po drewnianych kładkach przez podmokłe lasy olszowo-jesionowe. Wizerunek żubra […]


Żywiec