Głębokie nurkowanie

Istnieją różne rodzaje nurkowania – jednym z najciekawszych dla koneserów tego sportu jest nurkowanie głębokie. Jest to nurkowanie, które można zaliczyć do sportów ekstremalnych i jest to ten rodzaj nurkowania, którego trzeba się nauczyć i wyszkolić zanim zaczniemy go uprawiać na szerokich otwartych wodach. Jak organizowane są kursy nurkowania jeśli chodzi o głębokie nurkowanie? Jest to przede wszystkim udawanie się do miejsc, w których są głębokie zbiorniki wody – idealnie nadają się do tego jaskinie jeśli jesteśmy mieszkańcami gór i mamy na co dzień daleko do morza. Nurkowanie głębokie to takie nurkowanie, które oznacza zejście na głębokość poniżej osiemnastu metrów.

Nauka nurkowania głębokiego wymaga od kursanta posiadania doskonałego systemu odpornościowego organizmu, idealnego zdrowia, a także dobrych wyników pracy serca. Kursy nurkowania głębokiego są dostępne tylko dla osób, które mają dobrą wydolność organizmu. Trzeba wyposażyć się podczas takiego kursu w system balastowy, a także w automaty oddechowe i w narzędzia pomiarowe.

Nurkowanie

Nurkowanie to świetna przygoda. Mitem jest, że trzeba mieć dobre zdrowie aby móc nurkować. Tak naprawdę kursy nurkowania są dla wszystkich. Tylko osoby, które mają poważne choroby układu krążenia lub zaburzenia błędnika niestety powinny się wstrzymać przed nurkowaniem. Nurkowanie jest o tyle ciekawe, że ciekawi ono nie tylko osoby, które czynnie wykonują ten sport i przychodzą na kursy nurkowania do specjalistycznych ośrodków, ale także jest to świetny sport dla osób, które uprawiają go biernie – przed ekranem telewizora. Podwodny świat jest piękny i sama możliwość oglądania niesamowitych widoków w czystych wodach oceanów i mórz sprawia, że ludzie zasiadają przed telewizorami i oglądają.

Jeśli interesuje cie nauka nurkowania, powinieneś na początku zorientować się czy istnieją w twoim mieście miejsca, w których można nauczyć się nurkować. Najlepiej sytuacja wygląda w większych miastach, w których są profesjonalne szkółki urządzające kursy nurkowania i organizujące wyjazdy na nurkowanie do najpiękniejszych akwenów europejskich.

Nurkowanie a zdrowie

Osoby, które nurkują od lat, mają okazję spotkać się w pewnymi zjawiskami zachodzącymi w organizmie człowieka, który przebywa na dużych głębokościach. Osoby, które nurkują na głębokości powyżej 18 metrów, są objęte ryzykiem wystąpienia u nich choroby dekompresyjnej, a także może u nich występować coś takiego jak narkoza azotowa, albo tez stres głębokościowy, który jest omawiany szeroko kiedy trwa jeszcze początkowa nauka nurkowania dla amatorów. Każdy człowiek, który zaczyna nurkować, powinien wiedzieć, czy jest to sport przeznaczony dla niego.

Przede wszystkim kursy nurkowania rozpoczynają się przeprowadzeniem szeregu badań organizmu człowieka, który jest chętny na rozpoczynanie nurkowania. Osoba, która zaczyna kursy nurkowania powinna wiedzieć czy jest w stanie opanować długotrwale wstrzymywanie oddechu oraz powinna przez długi czas obserwować swoje reakcje pod wodą. Kursy nurkowania obejmują szeroki wachlarz ćwiczeń: od nurkowania przy linie wpustowej po nurkowanie głębokie i płytkie razem z partnerem.

Nurkowanie w Egipcie

Jedną z największych atrakcji Egiptu jest możliwość nurkowania w Morzu Czerwonym. Piękno świata podwodnego niesamowicie kontrastuje z pustyniami, które trzeba przemierzyć aby dostać się w końcu do Morza Czerwonego. Aby oglądać piękne rafy koralowe w Morzu Czerwonym nie trzeba koniecznie mieć za sobą skomplikowane kursy nurkowania, które trwałyby miesiącami. Zazwyczaj kursy nurkowania są dla osób, które uwielbiają ten sport i chcą uprawiać go w ekstremalnych warunkach, a więc zniżając się do głębokości ponad czterdziestu metrów w głębiny.

Dla przeciętnego człowieka, który chce ponurkować w Egipcie takie skomplikowane i wymagające kursy nurkowania nie są potrzebne. Zazwyczaj nauka nurkowania niezbędnego do zanurzenia się w Morzu Czerwonym w Egipcie dobywa się bezpośrednio na statku, na który trzeba się udać aby dostać się do najpiękniejszych miejsc w okolicach linii brzegowej Egiptu. Taka nauka nurkowania obejmuje niezbędne umiejętności, które trzeba opanować aby nauczyć się nurkować w Egipcie.

Nurkowanie bez kursu

Istnieje kilka rodzajów nurkowania. Po pierwsze, można nurkować na płytkich powierzchniach, wstrzymując oddech. Jest to tak zwany snorking. Jeśli jednak chcesz wejść pod powierzchnię wody na dłuższy okres, powinieneś wziąć sobie specjalistyczny sprzęt z butlą z gazem i zacząć uczęszczać na kursy nurkowania przed taką wyprawą. Tak naprawdę nurkowanie na głębokie wody jest dostępne tylko dla osób, które są profesjonalistami. Jednakże istnieją takie miejsca na świecie, gdzie każdy, kto tylko chce, może wziąć butlę z tlenem i zaburzyć się na nawet duże głębokości, jednakże wszystko odbywa się pod okiem instruktora.

Tak jest w Egipcie i innych kurortach, do których przyjeżdżają turyści z całego świata zwabieni wizją piennych widoków podwodnych. Tacy ludzie jednakże nie przechodzili nigdy w swoim kraju przygotowawczych kursów nurkowania. Nauka nurkowania w ich przypadku odbywa się już na miejscu i jest to skrócona nauka nurkowania. Profesjonalne kursy nurkowania należy odbywać zdecydowanie wcześniej.

Mimo turystycznego szału na wyprawy zagraniczne (które de facto okazują się tańsze niż wypoczynek w Polsce), około 60% Polaków decyduje się na wczasy w kraju. Dziwi taka decyzja zważywszy na fakt, że wczasy takie są drogie i nie zawsze spełniają nasze estetyczne i warunkowe oczekiwania. Z reguły też wybieramy miejsca znane i uczęszczane, zapominając zupełnie […]

Wybierając najlepsze miejsce na odpoczynek winniśmy się kierować również walorami przyrodniczymi danego miejsca. Z pewnością Woliński Park Narodowy dostarczy nam mnóstwo takich walorów. Najstarsze buczyny rosną na klifach od Międzyzdrojów po Świdną Kępę. Ich struktura jest zbliżona do naturalnych lasów bukowych, dlatego są niezwykle cenne. Można w nich spotkać dziewięć gatunków storczyków, m.in. buławniki czerwone […]


Żywiec