Dlaczego warto zobaczyć Malagę.

Malaga bez wątpienia jest jednym z ciekawszych miast do zwiedzania jeśli chodzi o Hiszpanię. Jest to miasto położone na południu kraju w regionie Andaluzji. Polakom może się przede wszystkim kojarzyć z dobrymi winami. Jest to dobre skojarzenie ponieważ Malaga jest rozkochana w winach, które tam powstają. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny trunek, który cieszy się tam powodzeniem. Równie popularne jest tam także piwo, które można spożywać w zabytkowych restauracjach,w których bardzo często można spotkać wizerunki Chrystusa czy też Matki Boskiej. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy kochają słoneczną pogodę.

Jest ona tutaj niemal pewna. Słonecznych dni jest tutaj około trzysta dwadzieścia w roku, tak więc nie ma znaczenia, kiedy zdecydujemy się na przyjazd na południe Hiszpanii. Jest kilka powodów dla których warto przyjechać do Malagi. Piękne plaże i prażące słońce to nie wszystko. Tutaj można także wziąć udział w efektownych ceremoniach religijnych, które odbiegają znacząco od tego co dzieje się podczas polskich procesji.

 

Zmiany jakie zaszły w turystyce na przestrzenni ostatnich lat

Obecny świat znacznie zmienił się od tego, w którym żyliśmy kilkanaście lat temu, nikogo już nie dziwią zorganizowane podróże w najodleglejsze zakątki naszego globu. Turystyka zaczęła rozwijać się w tak samo szybkim tempie jak każda inna dziedzina naszego życia, dzięki właśnie rozwojowi cywilizacyjnemu zyskaliśmy możliwość znacznego poszerzania naszych horyzontów i doznań. Nikogo już nie dziwią wyprawy w najodleglejsze zakamarki naszego świata w zasadzie bez względu na porę roku czy majętność, Polska także zupełnie się zmieniła, ponieważ i my zaczęliśmy dostrzegać potencjał i możliwości, jaki ze sobą turystyka bez wątpienia niesie. Nikogo, zatem już nie dziwią wyprawy do Indii czy Irlandii, wystarczy wejść do Internetu poszukać ciekawych miejsc, terenów czy regionów i już nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznawać świat. Wielu z nas dzięki tego typu podróżą zyskało wielu przyjaciół i znajomych na całym świecie, współczesność wymaga od nas wielkiej tolerancji i chęci poznawania odmiennych kultur. Każdy z krajów posiada swoje historie, miejsca kultu czy też cenne zabytki, którymi pragnie podzielić się z odwiedzającymi je turystami, Polska także stała się miejscem znacznie bardziej otwartym dla turystów i do turystów, wiele miast właśnie dzięki tej gałęzi gospodarki zyskała miejsca pracy oraz możliwości inwestycyjne w danych regionach.

I nie ma już znaczenia czy mówimy o regionach stricte miejskich wielkich aglomeracjach czy też wsiach, każdy region ma swoje zaplecze turystyczne nastawione na odwiedzających go gości, bazy turystyczne przestały być uważane za stare PRL’owskie hotele, które bardziej odstraszały naszych gości niż ich przyciągały. Dzisiaj najważniejsze staje się podążaniem za duchem czasów i współczesności nikogo nie dziwią wielkie zorganizowane bazy hotelowe, codziennie powstające gospodarstwa agroturystyczne czy remontowane prywatne kwatery, które na okres sezonu mają za zadanie spełniać najróżniejsze wymagania turystów odwiedzających dany region. Turystyka stała się czymś potrzebnym i możliwie jak najbardziej odnawianym i dostosowywanym do potrzeb ludzi, dzięki czemu wszystko od nas zależy, w jaki sposób nasze wakacje czy też urlop będą przebiegać, w jaki sposób spędzimy czas oraz jak wiele lekcji uda nam się tego typu przygód wyciągnąć.

 

Żywiec

Żywiec jest miejscowością leżącą w województwie śląskim w Kotlinie Żywieckiej. W pobliżu centrum miasta płyną miasta rzeki Soła i Koszarawa. Jest to miasto położone w górach. Centrum miasta znajduje się na wysokości 345-350 metrów nad poziomem morza. Żywiec z pewności kojarzymy z wyrobem piwa, ale także znany jest z krystalicznie czystej wody, którą to możemy kupić praktycznie w każdym sklepie.

Żywiec to także wspaniała okolica, a także doskonałe warunki turystyczne. Miasto to posiada liczne walory przyrodnicze. Do tych najbardziej znanych należą: północno-zachodnie  fragmenty Grojca, znajdują się tam bardzo rzadkie i ginące gatunki roślin. Na przykład możemy tam spotkać Obuwika pospolitego, a także Tojad lisi. W pobliżu Żywca znajdują się również torfowiska wysokie, które są również usytuowane na zboczach Grojca. Podróżując po okolicy z pewnością również natkniemy się na rezerwat przyrody Grapa. Liczne atrakcje  przyrodnicze może nam również zapewnić park zamkowy, w którym to z pewnością spotkamy stare okazy rodzimych, jak i też bardziej egzotycznych drzew. Istnieje tam wiele pomników przyrody. Odwiedzając Żywiec z pewnością nie jesteśmy tylko i wyłącznie do zwiedzana atrybutów przyrodniczych tej pięknej miejscowości. Zwiedzając okolicę z pewnością musimy zobaczyć niektóre chociaż z licznych zabytków znajdujących się na terenie lub też w okolicy. Pierwszym z zabytków, które warto z pewnością zobaczyć jest stary zamek. Warto wiedzieć, ze został on wybudowany w latach 1485-1500 przez Komorowskich. Został on przebudowany w 1850 roku przez Habsburgów, którzy to nadali mu obecny neogotycki wygląd. Innym ciekawym obiektem jest nowy zamek również znajdujący się w zespole zamkowo parkowym, który to został wybudowany przez Habsburgów w stylu neoklasycystycznym. Oczywiście kolejnym zabytkiem połączonym z zamkami jest park, w którym to z pewnością znajdziemy ciekawe gatunki roślin. Został on założony przez Wielkopolskich, jednakże przebudowany został na styl angielski przez Habsburgów.

Ojcowski Park Narodowy to idealne miejsce na rodzinny wypad za miasto. Unikatowe warunki Ojcowskiego Parku Narodowego sprawiły, iż na skałkach zobaczyć można najróżniejsze rośliny W związku z tym zbiorowiska roślinne tworzą mozaikę płatów to różniących się od siebie, to znów wzajemnie się przenikających. Tylko 12% zespołów roślinnych ma charakter naturalny, m.in. grąd, buczyna karpacka, murawy […]

Wybierając najlepsze miejsce na odpoczynek winniśmy się kierować również walorami przyrodniczymi danego miejsca. Z pewnością Woliński Park Narodowy dostarczy nam mnóstwo takich walorów. Najstarsze buczyny rosną na klifach od Międzyzdrojów po Świdną Kępę. Ich struktura jest zbliżona do naturalnych lasów bukowych, dlatego są niezwykle cenne. Można w nich spotkać dziewięć gatunków storczyków, m.in. buławniki czerwone […]


Żywiec